Lämmönkäyttöpaikkakohtaisesti määritetty laskutusvesivirran arvo toimii kaukolämmön myynnin ja siirron perusmaksujen hinnoittelukomponenttina kulloinkin voimassa olevien hinnastojen mukaisesti. Edellinen laskutusvesivirran tarkastus suoritettiin vuonna 2024, jolloin tarkastusraportti saatekirjeineen toimitettiin niille asiakkaille, joilla laskutusvesivirrassa tapahtui muutos.
Tarkastusta ei suoriteta vuonna 2025, koska lauhan talven takia 1.10.2024 alkaneella ja 30.4.2025 päättyneellä lämmityskaudella ei kertynyt riittävää määrää tarkastuksessa tarvittavaa alle -5 °C ja -15 °C ulkolämpötiloihin sidoksissa olevaa lämmönkulutuksen mittaustietoa. Edellisen kerran vastaava tilanne oli lämmityskauden 2020–2021 jälkeen.
Mikäli lämmönkäyttöpaikalla on esimerkiksi uusittu tai korjattu lämmönjakolaitteistoa tai lämmönkäytössä on tapahtunut merkittäviä muutoksia lämmityskauden 2025 aikana, on lämmönkäyttöpaikkakohtainen laskutusvesivirran tarkastus mahdollista tilata Lappeenrannan Energian teknisestä asiakaspalvelusta.
Seuraava laskutusvesivirran tarkastus kaikkien lämmönkäyttöpaikkojen osalta on suunniteltu tehtäväksi ensi vuonna 1.10.2025 alkaneen ja 30.4.2026 päättyvän lämmityskauden kulutustietojen perusteella.
Lisätietoa siitä, miten pystyt vaikuttamaan kaukolämmön laskutusvesivirran suuruuteen, laskutusvesivirran tarkastusmenettelystä ja kaukolämmön hinnan muodostumisesta löydät Lappeenrannan Energian nettisivuilta Kaukolämmön hinnan muodostuminen | Lappeenrannan Energia.