Tälläkin viikolla syysmyräkkä puhaltaa ja viikonvaihteen jatkoksi sähkökatkoja on ilmennyt etenkin eilisen 11.10. keskiviikkoillan, mutta myös tämän torstain päivän ja alkuillan aikana. Energiaverkoilla on ollut valmiutta nostettuna jo viime viikonlopusta lähtien ja tapahtumia on riittänyt. Vikoja on korjattu eilen ja tänään tasaiseen tahtiin eri puolilta sähköverkkoaluetta.
Ilmatieteenlaitoksen varoitusten mukaan kovimpien tuulten pitäisi tyyntyä viimeistään huomisaamuun 13.10. mennessä ja sähköverkkojen tilanteen rauhoittua. Tällä hetkellä sähkön häiriökartan mukaan katkoja ei ole, mutta olemme varautuneet, että uusia vikoja voi vielä yön aikana tulla.
Asiakkaille muistutetaan, että pienjänniteviat eivät näy sähkön häiriökartalla eikä kaikista yksittäisistä vioista saada tietoa automaattisesti käyttökeskukseen. Tällöin kannattaa soittaa sähkön vikapäivystysnumeroon. Myös mahdollisiin nollavikoihin kannattaa kiinnittää huomiota ja ilmoittaa niistäkin tarvittaessa.
Vikailmoitusnumerossa päivystetään 24/7
Mikäli käyttöpaikkasi on ilman sähköä eikä katkoa näy häiriökartalla, soita ja ilmoita kohteesi vikailmoitusnumeroon 020 690 401 (mpm/pvm). Vikailmoitusnumeroon voi myös ilmoittaa, mikäli havaitsee puun oksan tai jopa puun sähkölinjalla tai sähkölinjan olevan poikki tai maassa.
Sähkön päivystyksestä muistutetaan, että sähköjohtoja ei saa itse raivata. Vikaantuneet sähkölinjat voivat olla vaarallisia ja ne kannattaa kiertää vähintään 20 metrin etäisyydeltä.